Monday, 5. June 2023
 
   
 

 

 

 

Sviežosť v priamom prenose

 

Veselý, hravý, okúzľujúci, roztopašný. I tak by sa dal stručne charakterizovať byt, ktorý sme nedávno navštívili. Vykúka z neho chlapčenská šibalskosť. presne taká, akú sme mali možnosť zažiť, keď nám bolo presne päť

 

 

 

 

 

 

Fotky: Bobo Boška






Architektonický ateliér Dimun_Morocz architekti vznikol v apríly roku 2005. Zakladateľmi ateliéru sú architektka Lucia Bobíková, architekti Tomáš Dimun a Adrián Mórocz




Obklad v küpeľni, jeho dizajn bol ich vlastným návrhom.



Svieži byt

 

Bratislava 

 

 

Architektonický ateliér Dimun_Morocz architekti vznikol v apríly roku 2005 z pôvodného združenia architektov ZERO3, ktoré pôsobilo od septembra 2003. Zakladateľmi ateliéru sú architektka Lucia Bobíková, architekti Tomáš Dimun a Adrián Mórocz. Všetci ukončili štúdium architektúry na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave a dnes sa spoločne venujú komplexnej realizácii rôznorodých projektov. Počas svojej existencie pracoval ateliér na urbanistických štúdiách, rodinných a bytových domoch, rekonštrukciách, návrhoch interiérov a v neposlednom rade nábytkových prvkoch.

Práve u nich vzniká množstvo sviežich nápadov, ktorých časť je už úspešne zrealizovaná a zvyšná, no určite nie posledná, čaká na vzhliadnutie svetlo sveta.

Erich Ranegger

 

Jeho silnou stránkou je  komunikatívnosť. Možno ste sa práve teraz opýtali: „Ako môže byť byt komunikatívny?“, Jednoducho. Pôsobí dojmom akoby sa s vami snažil nadviazať dialóg o svojom perfektnom stole, sedačke, elegantnom obklade nad kuchynskou linkou, vtipne zabudovaným úložným priestorom a množstvom iných vecí, ktoré z neho vytvárajú naozaj príjemný priestor.

 

Vstupnou halou je logicky predelený na dennú a nočnú časť. Tá je zloženú z kúpelne, detskej izby, spálne rodičov a pracovne, nočnej naopak dominuje svieža obývacia izba, umiestnená v príjemnom susedstve kuchyne a jedálenského stola. Od kuchyne je decentne predelený časťou kuchynskej linky a svetlozelenou stenou, ktorá zo strany kuchyne slúži aj ako úložný priestor. V  byte  je zakomponovaný naozaj nenápadne. Keby nám architekt Tomáš Dimun nepovedal, že za dvierkami akoby vstavanej skrine sa schováva veľká komora, ktorá vznikla počas prestavby, ani by sme to nepostrehli. Zmenšením kuchyne sa zrodila nielen „bordel” izba na všetko vrátene vysávača, lyží, korčuli, rebríka a iných, dôležitých vecí, ale i priestor pre vybudovanie malého wc s umývadlom. Praktické riešenie hlavne pre návštevy, ktorým tak tvorca interiéru nenápadne zabránil útoku do sveta vašej intimity majiteľov.  Jedným z lákavých pozitív bytu je i jeho snaha v maximálnej možnej miere zútulniť priestor i pomocou umelého osvetlenia.  To dokáže naozaj divy. Osvetľuje nielen plochy dôležité na heroický výkon v kuchyni, rúškom mäkkosti zahaľuje rôzne zákutia a ponúka im príjemne atmosferický nádych.

 

 

 



Pre navodenie pocitu väčšej útulnosti, či zmeny stačí zapáliť malý benzinalkoholový krb a je to. Ak sa vám práve zježili všetky vlasy na tele, nepodliehajte prosím panike. Práve tento druh otepľovania atmosféry interiéru je nielen obľúbený ale predovšetkým bezpečný. Potešujúce je, že svojho sna o krbe sa nemusíte vzdávať ani v rámci rádového bytu. Len si na jeho inštaláciu treba zavolať odborníka a pozorne si prečítať návod na použitie.

Čisté línie, jednoduchosť tvarov, nekomplikovanosť riešenia sa stali stredobodom našej návštevy. Trikolóra biela, hnedá a zelená je ľahko skombinovateľná s iným i výraznejšími odtieňmi pestrofarebnej palety. Byt pôsobí nevtieravo na strane jednej, na druhej imponuje svojimi jemnými detailmi, ktoré servíruje nenápadne nápadne. Už si ich stačí len vychutnať.

 

.

 

 

 

Text Bronislava Tarnócyová  Foto Bobo Boška