Monday, 8. August 2022
 
   
 

 


Hranice medzi interiérom a exteriérom sa postupne strácajú – a záhradný nábytok je čoraz pestrejší, zaujímavejší a kurióznejší. Ukážeme vám ten najlepší z najlepších.


 

Overte si

H.O.M.i.E. vám prezradí, na čo si treba dávať pozor pri kúpe outdoor nábytku, aktuálne trendy a ako sa najlepšie postaráte o svoje obľúbené kúsky.

Ako sa dá skontrolovať kvalita záhradného nábytku?

 


Treba skontrolovať, či sú nosné elementy zhotovené z jednej časti (pri drevenom nábytku). Nábytok vyrobený z jedného kusu je vždy odolnejší ako nábytok s medzerami a čapmi. Pri kúpe pleteného alebo ratanového nábytku si treba všímať spracovanie okrajov a medzier. Nábytku so skrutkami a kovaním z hrdzavejúceho materiálu sa radšej vyhnite.

 


Čo všetko má záhradný nábytok „vedieť“?

 


Odolať zmenám počasia a mal by mať pevnú a stabilnú štruktúru. Je lepšie, ak je vyrobený z ľahkých materiálov. Je dôležité, aby bol nábytok ergonomický. Okrem toho by sme si mali vybrať materiály, ktoré sa ľahko čistia.

 


Aké sú aktuálne trendy?

 


Aktuálnym trendom je syntetický pletený nábytok. V posledných rokoch sa z tohto materiálu vyrába čoraz viac exkluzívneho záhradného nábytku. Ďalším trendom je kreslový tvar z plastu, ktorý sa vyrába z odliatku a imituje klasické, dokonca aj vidiecke formy.

 


Ktoré materiály sa používajú najčastejšie?

 


Obľúbené je tíkové drevo. Stále je populárny ratanový nábytok, ale čoraz častejšie ho nahrádza „umelý ratan“, t.j. syntetický pletený nábytok. Veľa záhradného nábytku sa aj naďalej vyrába z ľahkého, ale stabilného hliníka alebo nerezovej ocele. Dôležitý materiál je Batyline – mimoriadne pevná látka z polyesteru a PVC.

 


Ako sa treba starať o nábytok?

 

Povrch pred použitím ošetrite olejom. Mastné fľaky na tíkovom dreve odstráňte brúsnym papierom. Potom nábytok umyte mydlovou vodou a opláchnite. Nábytok s oceľovou konštrukciou treba pravidelne omývať, škodí mu soľ a chlór. Nábytok potiahnutý Batylineou sa čistiť nemusíExtremis

Veselý.

 


Nevyhnutným doplnkom každej párty je malý taburet, na ktorom sa pohodlne sedí a ktorý môžete ľahko zdvihnúť a premiestniť. Takýto taburet navrhli dizajnéri z Extremis. Branco je malý, ľahký aj pohodlný.

 

Extremis, od 4 150 Sk (podľa veľkosti)

Emu


 

Neoklasická.

 


Návrh Patricie Urquiola, ktorý bol prvýkrát predstavený tento rok, sa už stihol stať dizajnérskou ikonou. Dizajnérka sa vraj inšpirovala záhradným nábytkom zo starých čias. Výber farieb bol zasa výsledkom hravého procesu.

 

Emu, 16 700 Sk (zobrazený variant)Dedon


 

 

 

Pohodlná.

 


Stolička disponujúcim krásnymi svojskými tvarmi tento rok rozhodne boduje. Na tomto členovi zo série Zofa nás upútal najmä fakt, že si môžeme vďaka jeho modulárnym schopnostiam vytvoriť nášu vlastnú záhradnú zostavu.

 

Dedon, cena na požiadanieRoyal Botania


Avantgardné.

 


Ležadlo Ozon od Royal Botania sa vyznačuje smelosťou a dynamikou. Nábytok disponuje svojskou statikou. Každý detail je odolný voči vplyvom počasia a kovové časti sú takmer stopercentne recyklovateľné.

 

Royal Botania, cena na požiadanieZanotta

Drôtenka.

 


Tento rok predstavil výrobca Zanotta populárny model od Prospera Rasula v outdoor verzii: Nylonom spevnené PVC na lakovanej oceľovej konštrukcii a odolné proti vode. V ponuke ako dvojkreslo, na želanie aj s poduškou.

 

Zanotta* 

 B&B Italia


 

 

 

Originálna.

 


Autorkou tejto prekrásnej kolekcie je Patricia Urquiola. Pri výrobe série Canasta použila klasickú techniku pradenia kombinovanú s modernými a odolnými materiálmi. Nech sa páči, usaďte sa medzi vysokými, pohodlnými operadlami.

 

B&B Italia, cena na požiadanie