Saturday, 4. December 2021
 
   
 ́Študoval na Fakulte architektúry STU v Bratislave a dva roky paralelne architektúru na Vysokej škole užitého umenia vo Viedni. Potom, ako ostal vo Viedni pracovať v architektonickom ateliéri, sa po šiestich rokoch vrátil späť do Bratislavy.
V roku 1998 založil architektonické štúdio A1 ReSpect. Za sebou má viacero významných projektov. Za stavbu Eurovea Bratislava získal okrem iného v roku 2010 Cenu za architektúru CE∙ZA∙AR a bol nominovaný na cenu Mies Van de Rohe.
www.respect.asAko vznikol tento projekt?
Dôležitým ukazovateľom bola pre nás rodina. Spolu s architektmi z ateliéru A1 Respect, Mirom Vráblom, Mišom Rešetárom, Martinom Maršalom, Ľubošom Kruželom a Zuzkou Drobnou, som vytvoril viacgeneračnú lokalitu, v ktorej sme sa zamerali na to, čo všetko potrebuje priemerný Slovák na kvalitné bývanie. Uvedomili sme si, že v Bratislave žije veľa ľudí z východného a stredného Slovenska, ktorí sa tu po škole usadia a od svojich rodičov sú dlhodobo vzdialení. Za model sme si preto vybrali priemerne zarábajúci manželský pár s dvoma deťmi, ktorí chcú mať svojich rodičov blízko pri sebe.

Aká bude občianska vybavenosť v tejto lokalite?

Zelená hôrka pozostáva z bytového domu (48 bytov na 6 poschodiach), apartmánového domu pre seniorov (90 lôžok) a dvoch administratívnych budov. Bude tu športový areál Activity Park, materská škôlka, reštaurácia, ambulancie odborných lekárov, pobočka banky, mini potraviny či salón krásy. V športovom areáli si návštevníci budú môcť aj celoročne zacvičiť, budú mať možnosť zapožičať si bicykel alebo si sem prísť aj grilovať v špeciálne vybudovaných letných kuchyniach. V prípade zlého počasia budú môcť využívať športovú halu. Vonkajšie, špeciálne navrhnuté posilňovacie stroje budú prispôsobené aj deťom, takže zacvičiť si sem môže prísť naozaj celá rodina. K dispozícii budú aj skrinky na odloženie oblečenia, sprchy, toalety, parkovanie a kompletne vybavené zázemie. Plánujeme vybudovanie dvoch detských ihrísk.

Je Zelená hôrka aj posunom v rámci životného štýlu?
Áno, bude to zjavné najmä na kvalite a množstve služieb, ktoré budú ľuďom poskytované. Dnes sú už totiž naše prirodzene potreby, ako mať miesto na spanie a najesť sa, naozaj len základné. Ľudia sa o seba starajú stále viac a dbajú na správny životný štýl. To je prirodzený stupeň vývoja, ktorý sme sa snažili v Zelenej hôrke zohľadniť. V súvislosti so športom vychádzame v ústrety ľuďom tak, že im dáme možnosť dať si bezprostredne po rannom behu v lese fitnes raňajky či pohár čerstvej ovocnej šťavy. Každý tu bude môcť mať svoju vlastnú skrinku, do ktorej si
uloží bežecké oblečenie, a na druhý deň ho tam nájde oprané. Podobné služby Bratislava svojim obyvateľom zatiaľ nikde neposkytuje.

Kedy bude tento komplex dokončený? Prvá etapa bude dokončená vo februári - apríli 2014. Byty sú už v predaji. Kompletný zoznam bytov si môžu čitatelia pozrieť na stránke spoločnosti Zelená Hôrka www.zelenahorka.sk.

Celý rozhovor si môžte prečítať v júnovom H.O.M.i.E. 2013


 
Zelená hôrka na bratislavských Kramároch.
Prvá etapa bude dokončená v rozmedzí mesiacov február - apríl 2014Cameroon: urbanistická štúdia Garden City v centrálnej Afrike v Kamerune, r. 2009Interiér domu v Záhorskej Bystrici, r. 2008