Wednesday, 1. February 2023
 
   
 

Čo začalo pestrofarebným osvetlením cenovo dostupných hi-fi systémov, prepuklo do ozajstnej revolúcie: LED robí možnými formy a dizajn, aké tu ešte neboli.
H.O.M.i.E. predstavuje klenoty novej svetelnej technikyCena: od ca. 285 €/bežný meter

Dizajnový faktor: „LED MoodLicht“ žiari na tejto SieMatic kuchyni nahor a nadol. Cez iPhone sa dajú všetky farby svetiel miešať a tlmiť, k dispozícii sú aj spínacie systémy. Atmosférový faktor: Párty kuchyňa a klubový nádych. Svetelná paluba s farebným LED svetlom zasadí kuchyňu do skutočne uvoľnenej atmosféry. LED sa pritom osvedčí v úlohe farebného manažéra. Cena: od ca. 285 €/bežný meterCena: ca. 9 520 €


Dizajn: Giancarlo Zema Dizajnový faktor: Taliansky dizajnér Giancarlo Zema vedome kombinuje prírodný materiál drevo s futuristicky pôsobiacou LED technológiou. Úzke štrbiny jeho stoličiek a kávový stolík odzrkadľujú odhmotňujúci nádych mini svietidiel. Atmosférový faktor: Prekvapenie! Zvnútra osvetlený nábytok akoby ukrýval prísľub, ba dokonca tajomstvo.

 

 Cena: od ca. 7 600 €


Dizajn: EOOS Dizajnový faktor: V tejto vani nemá nič odvádzať od pocitu vznášania sa, preto sa upustilo od viditeľných armatúr. Éterický účinok „odhmotňujúceho“ LED osvetlenia tento koncept dokonale podčiarkuje. Atmosférový
faktor: Namiesto kúpania plávanie. Emócia a funkcia tu kráčajú ruka v ruke. Názov „Nahho“, mimochodom, znamená prakanoe.

 

 Cena: od ca. 287 €Dizajn: Lievore Altherr Molina Dizajnový faktor: Španielsky dizajnérsky kolektív Lievore Altherr Molina vytvoril vďaka mnohonásobným odrazom na plochy dynamickú, skulpturálnu formu. To vytvára pohyb. „Anisha“ je jedno z prvých Foscarini svietidiel, ktoré svoje svetlo vyžaruje výlučne cez LED žiarovku. Atmosférový faktor: Zrodenie. „Anisha“ je poctou indickému umelcovi Anishovi Kapoorovi, ktorý je známy pôvodnými a zaoblenými formami. Filozofický ponor vyžaruje aj samo svietidlo: nepravidelná elipsa symbolizuje večný kolobeh zrodu a zániku.

 

 
Cena:na požiadanieDizajn: Francisco Gomez Paz Dizajnový faktor: Jednotlivé časti modulárneho zásuvného systému pozostávajú z dvoch polykarbonátových misiek, ktoré obsahujú programovateľné RGB LED. Technológia, s ktorou sa dá generovať nekonečná farebná paleta. Atmosférový faktor: Systém Synapse vznikol z trojlístkovej svetelnej bunky. Názov nie je náhodný: taký rýchly a taký komplexný ako supermozog – typické LED.

 
Buď neviditeľné!

Svetlo cez hlásič pohybu – ale iba na tej ploche steny, kde sa práve pohybujete. Dokonca aj túto možnosť si vzali na mušku technici z Philips. Všetko, čo k tomu potrebujete, je kamera, počítač a správny softvér. Nezabudnite ani na OLED inštaláciu „Lumiblade“, s ktorou sa práve prepisuje svet interiérového dizajnu. Panely majú hrúbku 1,8 milimetra a ako moduly sa dajú poskladať do ľubovoľne veľkých plôch. A tiež do kineticky interaktívnych skulptúr, vďaka ktorým sa každý zaznamenaný pohyb ľudí v miestnosti mení na svetelné impulzy. Okrem iného. Rovnakú inštaláciu „Lumiblade Living Shapes“ môžete prepnúť aj do textového módu a použiť ju ako obrovský displej. Čo bolo pôvodne vyvinuté pre recepcie a čakárne, nachádza ďalšie uplatnenie: ako umelecké dielo alebo futurizmom prešpikovaný dekoratívny prvok v súkromných miestnostiach. Určite to nie je jediný variant, ktorým LED a OLED technológie obracajú všetko známe hore nohami.


Oled

Vďaka OLED svetelným tabuliam vznikajú úplne nové možnosti nástenného alebo stropného stvárnenia, a to s obľubou aj v exteriéri. Zároveň umožňujú ohýbateľné OLED fólie návrhy, ktoré radikálne prelomia bežný pohľad na svietiace prvky zariadenia. Prečo to tak je, pochopíme veľmi ľahko. Tu osvetlený objekt, tam osvetľovacie teleso, medzi nimi vyvíjanie tepla – takto to bolo doteraz. No OLED sa od bežného princípu oslobodzujú. Namiesto toho sa svetlonosná technika do vecí pretavuje a ultratenký svetelný zdroj sa stáva neviditeľným. Inak povedané: je vnímaný len na základe svojho účinku. Určite to nie je jediná novinka v bytovej oblasti, ktorú nám nová technika prináša. Dokazuje to aj letmý pohľad na zábavnú elektroniku, ktorá je už dávno o krok ďalej. Organické svetelné diódy totiž nahradia aj terajšie LCD displeje. Výhody sú jednoznačné: nereflektujú svetlo, čo je mrzutým problémom notebookov, TV panelov a podobne – najmä v slnečných dňoch. Displeje sa dajú vyrábať oveľa tenšie, teda s hrúbkou iba pár milimetrov.


Ochutnávku nového digitálneho svetelného plátna ponúkli firmy LG a Samsung na tohoročnom CES v Las Vegas:
Medzi mega hviezdy patrili OLED modely s uhlopriečkami 55 palcov (140 cm), a to nie náhodou. Displeje s vysokým rozlíšením nových OLED prístrojov zabodovali hlavne brilantnými a realisticky pôsobiacimi farbami, ako aj neobyčajne dobrými hodnotami kontrastu, a to aj pri použití na 3D. Pritom obaja pionieri stavili na odlišné riešenia: LG napríklad používa dodatočný štvrtý subpixel, čím sa každý jeden bod obrazu skladá z bielej a RGB. Color Refiner napokon zvyšuje farebnú pestrosť. Inak je to s OLED displejmi od Samsung: Pozostávajú z organických vrstiev z RGB farieb, vďaka čomu nie je použitie farebných filtrov nutné. Gigantický farebný priestor OLED obrazovky s uhlopriečkou 140 centimetrov sa aj v tomto prípade prispôsobí vďaka farebnej optimalizácii pomerne malému farebnému priestoru videoštandardu. Pre obe podoby platí: Tenké fólie potrebujú počas prevádzky iba malý prísun elektrickej energie, čo sa pozitívne odráža na energetickej bilancii.

Viac sa dočítate vo februárovom H.O.M.i.E. 2013