Monday, 5. June 2023
 
   
 

Keď v Madride vrcholí leto, je mesto ľudoprázdne. Veľa Španielov sa uchyľuje do svojich letných domov na juhu, napríklad do Cádizu, kde blízke more prináša príjemný vánok a osvieženie. Dva mesiace v lete a niekoľko víkendov v roku trávi na juhu aj klient Joaquína Torresa z architektonického ateliéru A-Cero. Pre tento vzácny čas so svojou manželkou a troma deťmi si želal svetlý a moderný dom, ktorý by však nemal pôsobiť ani studeno, ani sterilne.


Po krátkej dohode vznikol „Sotogrande House“. „Zodpovedajúc našej dizajnovej filozofii má dom skulpturálnu formu,“ hovorí architekt Joaquín Torres. Vonkajšiu formu určujú na seba položené kvádre so skosenými stranami. „Vzájomne splývajú ako svetlo a Stredozemné more,“ rozplýva sa Torres. Biela farba je dominantná ako na obytnej ploche s rozlohou 400 metrov štvorcových, tak i zvonku domu. Jej plynulosť však narúšajú detaily z dreva a pestrých materiálov. Svojou modernou formou sa „Sotogrande House“ jednoznačne odlišuje od susedných domov, ktoré boli postavené prevažne v 60-tych

a 70-tych rokoch.


Pre domácich boli dôležité miesta, kde by sa mohla stretávať rodina a priatelia a kde by sa mohli zabávať, oddychovať, ale aj neviazanie oslavovať. Pri bazéne je umiestnený bar s chladničkami a grilom na párty. Na strešnej terase s rozlohou 80 metrov štvorcových sa nachádzajú veľkorysé, biele pohovky s pestrými vankúšmi a látkovými poťahmi. Aj v dome je veľa príležitostí, kde sa spoločne usadiť. Obývacia izba je rozdelená na komunikatívnu časť a pohovkový kútik na odpočinok a pozeranie televízora. Aj jedáleň a kuchyňa ponúkajú veľa priestoru na spoločné stolovanie.

Všetky miestnosti sú vydláždené bielym mramorom, ktorý architekt zvolil kvôli jeho chladivej vlastnosti a ktorý vnútru prepožičiava stálosť a harmóniu.


Zariadenie je kombináciou na objednávku zhotovených návrhov od A-Cero a moderných klasických kusov, akou je biele prevedenie modelu „Eames Lounge Chair“ od Vitra. „Myslíme si, že architektúra nekončí fasádou, ale mala by vytvárať jednotu s interiérovým dizajnom, záhradou a všetkým ostatným, čo k pozemku patrí,“ hovorí architekt Joaquín Torres.

 


Keďže je Torres sám nadšeným zberateľom umenia, vybral do domu i niekoľko obrazov, napríklad čiernu olejomaľbu španielskeho maliara Ricarda Cavadu alebo fotografiu krajinky od Dionisia Gonzaleza. Obe diela visia v obývacej izbe.

Súkromné miestnosti sa nachádzajú na prvom poschodí. Súčasťou veľkej spálne je vlastná šatňa. Aj deti a hostia spia na poschodí, ktoré je celé olemované balkónom.

Kúpeľňa má pôsobivú rozlohu 25 metrov štvorcových. Pred postranne osvetleným toaletným stolíkom stojí taburet s africky pôsobiacim látkovým poťahom, „ktorým sme chceli humorným spôsobom narušiť priamočiary štýl,“ hovorí Torres. Veľké okná vpúšťajú do kúpeľňového priestoru denné svetlo, sú však umiestnené tak, aby nebolo vidno dnu.

Pre Joaquína Torresa bol „Sotogrande House“ projektom, ktorý nanajvýš zodpovedal jeho dokonalému vkusu. „Krátka doba výstavby, otvorení majitelia a tvorivá sloboda ponúka nám architektom fantastické podmienky.“ S fantastickým úspechom.