Monday, 5. June 2023
 
   
 


Keď poznáš jednu, poznáš všetky. Niekedy si obytné štvrte a dlhé ulice s radom budov na okraji mesta navzájom konkurujú, aby sa tromfli v nude. Vtedy jeden dom bez nápadu strieda druhý. Hranice pozemku lemujú dvojgaráže a vždy rovnaké ploty a nádych individuality, ak vôbec, sa dá rozpoznať akurát tak na záclonách. Tieto pravidlá však neplatia pre OLS dom neďaleko Stuttgartu, pretože ten je osviežujúco iný. Novostavba síce v pokojnej obytnej štvrti netancuje z radu, no o to viac prevyšuje susedov sklonom a výškou hrebeňa strechy. Napriek tomu tu ale neplatia monotónne štandardy. Svetlosivý betónový múr sa obratným švihom vinie okolo cesty svahovitého pozemku – raz dohora a raz zasa rovno, raz po múre a potom zas po podstavci. Svojimi krivkami udáva architektonický leitmotív celého domu.

Viac si prečítate v júnovom vydaní H.O.M.i.E.Svetelné línie

Osadené kazety v strope sa zaoblenými rohmi prispôsobujú točitej hre schodišťa. Z boku dopadá na biele stropné plochy nepriame svetlo. Takto pôsobí kuchyňa s voľne stojacim kuchynským ostrovčekom a susediacou jedálenskou časťou ešte veľkorysejšie a priateľskejšie. Vstavané skrine bez úchytiek lemujú bočnú vonkajšiu stenu a ďalší nábytok robia takmer zbytočným.Súkromná oáza

Celkom hore pod sedlovou strechou domu sa nachádza kúpeľňa rodičov. Cez strešné okná dopadá na voľne stojacu, oválnu vaňu výdatné denné svetlo. Miestnosť láka na príjemný oddychový pobyt nezvyčajnými kvalitami.

 Organický Ols dom

Extravagantný berlínsky architekt Jürgen Mayer H. rád obchádza zabehané konvencie. Jeho OLS dom neďaleko Stuttgartu sa organicky začleňuje do terénovitého pozemku a svojimi dynamickými krivkami udáva architektonický leitmotív celej stavby aj interiéru.
Otvorená bytová zóna

Spoločenské plochy na prvom poschodí sú centrom každodenného rodinného života. Rozprestierajú sa po celej šírke pôdorysu a otvárajú sa veľkými okennými plochami do zelene. Okolo centrálneho schodišťa sa zgrupujú jednotlivé zóny, ktoré do seba plynule prechádzajú. Obývacia časť vrátane sedacej súpravy sa orientuje na západ. Kuchyňa zachytáva raňajšie svetlo a upriamuje pohľad na strechy domov až k viniciam na horizonte.