Friday, 22. October 2021
 
   
 


21. storočie v nemeckom dizajne.
Zelená známka a inteligentné materiály, moderný high-tech a domáca remeselná tradícia. Čím sa vyznačuje nemecký dizajn nového tisícročia? Kde sú centrá, čo podnecuje tvorcov a aké vlastnosti sa spájajú s návrhmi pochádzajúcimi z Nemecka? H.O.M.i.E. pre vás zostavil aktuálne resumé súčasného nemeckého dizajnu. Viac si prečítate vo februárovom vydaní H.O.M.i.E.
"Zaha" pre WMF 2010 od Zaha Hadid

KULTÚRA STOLOVANIA

Zaha Hadid je prvá žena, ktorá sa stala laureátkou Pritzkerovej ceny zaarchitektúru a na celom svete sa preslávila dynamickými, vzletnými stavbami. Jej príbor pre Würtembergische Metallwarenfabrik (WMF) prenáša formálnu dynamiku do menšieho meradla. To, čo vo výsledku vyzerá inak a odvážne, sa nakoniec ukáže ako praktická výhoda. Dizajn série príboru premieňa dôverne známe tvary noža, vidličky a lyžice, ako aj priestorové skúsenosti,ktoré s tým súvisia, na dynamické oblúky a zakrivenia.

Ca. 220 €

pohovka Mell od Jehs + Laub

HRANATÁ OKRÚHLA POHOVKA

Filigránske oceľové sanice dodávajú sedaciemu nábytku „Mell“ ľahkosť, nech už má formu pohovky alebo kresla. Séria nábytku podľa návrhu Markusa Jehsa a Jürgena Lauba zo Stuttgartu symbolizuje komfort a pohodlnosť. Oboje patrí medzi ciele, ktoré vždy sledoval a mnoho desaťročí realizoval výrobca COR.

OBJEKT „Mell“  
DIZAJN  
Jehs + Laub   
VÝROBCA  COR, 2012
Cena na vyžiadanie
regálový systém Add pre Flötotto, 2012

STAVEBNICOVÝ NÁBYTOK

Berlínčan Werner Aisslinger sa vyžíva v stavebniciach a systémoch. Pre nemeckú rodinnú firmu Flötotto vyvinul filigránsky regálový a skriňový systém, ktorý možno pomocou patentovaných umelohmotných svoriek jednoducho nakonfigurovať, poskladať, rozložiť či prestavať. Jednotlivé priečinky a bočné panely sa dajú zopnúť či rozopnúť s praktickým spínacím systémom. Nábytkový systém dokáže týmto spôsobom reagovať na meniace sa potreby používateľov a šmahom ruky sa prispôsobí novému prostrediu.

OBJEKT  „Add“   
DIZAJN Werner Aisslinger
VÝROBCA Flötotto, 2012
ena na vyžiadanie


 Pohovka „mosspink“ pre bruhlPOHODLNÉ KAMENE


Inšpiráciou pre túto organicky formovanú pohovku od Kati Meyer-Brühl boli okruhliaky. Týmto čalúneným nábytkom firma brühl z hornofranského mesta Bad Steben opätovne stavila na trvácne materiály a ekologickú výrobu, čo skvele obstojí aj z pohľadu životného cyklu. Pohovky dopĺňajú taburety a kreslá, ktoré sa podľa želania zákazníka poťahujú vlnou, bavlnou či kožou.


OBJEKT „mosspink“
DIZAJN Kati Meyer- Brühl
VÝROBCA brühl, 2008
Od ca. 3 025 €systém Random pre MDF Italia, 2005

NEVIAZANÝ RAD


Stredne tvrdé drevovláknité dosky s hrúbkou šesť milimetrov, pospájané do jedného systému. Mníchovskí dizajnéri Eva Paster a Michael Geldmacher zo štúdia Neuland Design ani len netušili, že ich regálový systém „Random“ pre taliansku firmu MDF Italia sa stane bestsellerom. S týmto nábytkom sa dajú knihy usporiadať úplne novým spôsobom – nie do nudných nekonečných radov, ale do malých vsadených jednotiek, ktoré pôsobia ako pestrý obraz.


OBJEKT  „Random“  
DIZAJN Neuland Design
VÝROBCA MDF Italia, 2005
Cena na vyžiadaniepohovka Circle od Walter Knoll, 2005

OSTRÁ SERPENTÍNA NA SEDENIE


Čo vznikne, keď sa spojí holandská hviezda architektonickej scény s bádenským výrobcom nábytku? Výsledok spolupráce medzi Benom van Berkelom z ateliéru UNStudio a tradičnou firmou Walter Knoll má názov „Circle“. Je to sedací nábytok, ktorý prichádza s nezvyčajnou formou. Namiesto lineárnych plôch obkresľuje pohovka dynamické polkruhy, ktoré sa menia v sklone operadla a hĺbke sedadla, čím vytvárajú plynulé prechody. Vzletná skulptúra, ktorá žiari aj na medzinárodnom parkete.

OBJEKT „Circle“
DIZAJN UNStudio, Ben van Berkel
VÝROBCA Walter Knoll, 2005
Od ca. 13 490 €