Saturday, 4. December 2021
 
   
 

Architektonický ateliér toito architekti založili v roku 2010 architekti Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. V súčasnosti pracujú hlavne na malých mierkach, ktoré sú veľmi osobné. Ich riešenia prehodnocujú realitu bývania a pokúšajú sa vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny rezidentov. Jeden z ich najnovších projektov - rekonštrukcia jednoizbového bytu v Nitre, bol ocenený cenou Ce.ZA.AR 2013 v kategórii Interiér.

www.toito.euVÍŤAZNÍ TOITO


Mladí architekti už po pár rokoch fungovania ateliéru toito získali ocenenie CE.ZA.AR. Povedali nám, čo to pre nich znamená, akým projektom sa venujú a čo si myslia o súčasnej architektúre na Slovensku, jej nedostatkoch a tiež budúcnostiAko a kedy vznikol váš ateliér?
TS: S Ivanom sa poznáme z vysokej školy, spolupracovali sme na spoločných projektoch, súťažiach či drobných zákazkách. Po škole sme začali v GFI. Ivan šiel potom do ateliéru GUTGUT, kde pracovala Katka. V roku 2010 sme založili ateliér toito. Jediný popud bol ten, že sme chceli pracovať na vlastných projektoch. Venujeme sa skôr menším mierkam, ktoré sú osobnejšie, priama spätná väzba je pre nás dôležitá. Čo znamená toito? IP: V 60. rokoch známy teoretik architektúry Robert Venturi napísal knihu „Zložitosť a protiklad v architektúre“. Popisuje v nej viacvýznamovú, viacvrstvú, nejednoznačnú a protichodnú architektúru, pričom jedným z jej princípv je aj ten, ktorý v preklade znamená „to i to“, čiže aj aj, aj. Vyjadruje tým prvky, ktoré viac zahŕňajú a spájajú, než vylučujú. To znamená, že jedna vec môže mať viacero významov a rovín. Venturi tvrdí, že žijeme. v dobe, v ktorej sme naučení veci pri rozhodovaní vylučovať - buď - alebo, čím sa môžeme ochudobnovať. Jednoducho, toito môže znamenať dve muchy jednou ranou.

Aké sú charakteristické znaky vašich projektov?
TS: Najčastejšie prvé bývanie a prvé podnikanie.

Čiže sú to nízkorozpočtové projekty?
TS: Nie úplne, no sú to ľudia, ktorí riešia svoje prvé bývanie. Keď je to v ich požiadavkách alebo potrebách, tak sú to aj nízkorozpočtové riešenia. Radšej si vyskúšajú experiment, ktorý je menej náročný alebo dočasný, ako keby mali investovať do niečoho dlhodobejšieho a drahého, kde sú nutné hypotéky.
IP: Dnes je ťažko povedať, čo je nízkorozpočtové. Pre niekoho je to desaťtisíc eur, pre niekoho stotisíc. Nenazývame to nízkorozpočtovými vecami. Radšej používam slová ako adekvátne, normálne a zdravé.

Odlišujete sa svojimi projektmi a rekonštrukciami od iných ateliérov?
TS: Ak sú to rekonštrukcie, tak väčšinou z jednoduchého dôvodu: ľudia chcú bývať v meste. A práve v centre sú staršie byty, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu. V podstate my ich ani nenazývame rekonštrukciami. Štandardný postup je taký, že keď si niekto kúpi byt, chce si ho prispôsobiť na mieru. Od neho závisí, do akej miery nám dá voľnú ruku - či už je to face lift alebo celková rekonštrukcia..

S jednou takou rekonštrukciou ste nedávno vyhrali cenu cE.Za.ar za interiér bytu v Nitre.

KB: Tu sme klienta presvedčili na niečo, čo pôvodne vôbec nechcel. Pri realizácii bolo trochu napätia. Nedal sa odhadnúť výsledok, keďže majitelia očakávali tuctový interiérový dizajn, ale myslím, že postupne nám začali dôverovať. Až po nasťahovaní pochopili, že tento byt im to do života preniesol viac, ako keby ostali pri svojich pôvodných predstavách. IP: Tu by som doplnil, o čo sa snažíme pri každom novom projekte. Je dobré ísť od základov. Takto sa dá vyhnúť síce pekným, ale úplne zbytočným návrhom.

Celý rozhovor si môžte prečítať v decembrovom H.O.M.i.E. 2013


 
Byt v Nitre
Jednoizbový byt v panelovom dome v Nitre, víťaz CE.ZA.AR 2013 v kategórii Interiér, 2011 - 2013

 

Byt m
Rekonštrukcia bytu v Bratislave, 2012 - 2013

dom SAAL
Rekonštrukcia rodinného domu v Trnave, 2010 - 2012