Saturday, 4. December 2021
 
   
 

Architektonický ateliér BEEF založili Radoslav Buzinkay a Andrej Ferenčík, obaja vyštudovali v roku 2004 Fakultu architektúry na STU v Bratislave. Neskôr sa pridal Jakub Viskupič, ktorý ukončil Architektonickú tvorbu na VŠVU v Bratislave a v súčastnosti sa ich počet zväčšil na deväť. Už desiaty rok sa venujú architektúre rodinných domov a riešeniu interiérov a podieľali sa aj na viacerých návrhoch riešení verejného prostredia v rámci Mestských zásahov.

www.beef.skSVIEŽI BEEF

Architekti z ateliéru BEEF vo svojich projektoch hľadajú nadčasové a pretrvávajúce riešenia. Aj preto sú ich najpoužívanejšími materiálmi práve tie prírodné


Kedy vzniklo vaše štúdio?
R. Buzinkay: Náš ateliér sa vyvinul postupne a prirodzene. Andrej a ja sme boli spolužiaci, po škole sme začali robiť spolu nejaké malé projekty, ktorých počet postupne pribúdal. Jakub sa k nám pridal až neskôr. Dnes už to však nie je iba o nás troch. Bez Peťa Kuklicu, Maťa Smereka a ďalších by BEEF nebol BEEF-om. Spolu je nás deväť.

Prečo názov BEEF?
R. Buzinkay: Názov sme spočiatku vôbec neriešili. „BEEF“ je slovná hračka z mojich a Andrejových iniciálov, no potom, ako sa k nám pridal Jakub, už tento názov prirodzene nereprezentuje to, čo na začiatku. Rozhodli sme sa ho však už nemeniť a po čase sme zistili, že to ani nemá význam.

Ako sa vám spolupracuje, keď robíte na jednom projekte viacerí? Nevznikajú medzi vami kolízie?
J. Viskupič: Vždy sa snažíme navzájom sa dopĺňať. Väčšinou pracujeme na jednom projekte dvaja, alebo na ňom robí len jeden a ostatní mu radia. V úvode však stojíme pri každom projekte všetci a spoločne sa rozprávame, čo chceme dosiahnuť a hľadáme rôzne riešenia. Až keď prekonzultujeme to najpodstatnejšie, začne sa projekt vyvíjať samostatne. Na konci sa však opäť spoločne stretneme a projekt doklepneme.

Čím sa váš ateliér odlišuje od ostatných?
R. Buzinkay: Pre nás je bývanie dlhodobá záležitosť. Preto vnímame ako dôležité premyslieť nielen celkovú kompozíciu, ale aj jednotlivé detaily. Snažíme sa myslieť dopredu. Charakterizuje nás najmä materiálová stránka - používame veľa prírodných a trvácnych materiálov, ktoré nepodliehajú času a o päť rokov nevyjdú z módy. Nemáme radi neúprimné materiály, tie sa snažíme úplne potláčať. Uprednostňujeme kameň, masívne drevo, oceľ, nerez a materiály, ktoré majú dlhú životnosť aj nadčasovosť. Tak isto pristupujeme aj k riešeniu samotného priestoru a jeho dispozícií.
 

Celý rozhovor si môžte prečítať vo februárovom H.O.M.i.E. 2014 HORNÁ SÚČA
Jednoduchá chata susediaca s bývalou horárňou, 2011 - 2012

 

RODINNÝ DOM
Štúdia rodinného domu vo Viedni

RIVERPARK
Interiér apartmánu v Riverparku, 2011 - 2012