Monday, 5. June 2023
 
   
 

Malé mestečko Imabari v prefektúre Ehime na severnom pobreží japonského ostrova Shikoku sa nepreslávilo práve pokrokom a inováciou. V porovnaní s Tokiom a jeho nadmerným počtom obyvateľstva presahujúcim deväť miliónov je mesto so 172 000 obyvateľmi iba drobčekom. Okrem rybárskeho prístavu s malebným výhľadom na more je najväčšou atrakciou autostráda, ktorá toto mesto spája desiatimi mostami a viacerými malými ostrovmi s prefektúrou Hirošima. A zrazu toto! Medzi nevzhľadnými funkčnými stavbami vyrástol minulý rok jeden z najambicióznejších architektonických projektov krajiny. Dom leží na zvláštnom mieste - priamo uprostred centra mesta, rozvalený ako plochá biela platesa. Táto výnimočná stavba od architekta Keisuke Kawaguchiho a ateliéru K2-Design nesie názov „Flat 40“. Anglické slovo „flat“ možno v tomto prípade naozaj chápať v jeho dvojzmyselnosti – výstižné je ako vo význame „byt“, tak aj vo význame „plochý“.

Viac si prečítate vo februárovom vydaní H.O.M.i.E. 2014ČO ZRETEĽNE VIDIA VYŠŠIE BÝVAJÚCI SUSEDIA

zo svojich balkónov, je plánovito fragmentárna strecha. Zhora sa im naskytá pohľad na prázdne priestory medzi vonkajším múrom a obytnou plochou a na malé vnútorné dvory, z ktorých vyčnievajú koruny stromov. Tie zásobujú dom zhora dopadajúcim slnečným svetlom. Toto bol nutný krok, nakoľko a architekt Keisuke Kawaguchi rozhodol vypustiť z projektu okná na troch zo štyroch vonkajších stien.
Plánovanie jednopodlažnej stavby

sa uskutočnilo s ohľadom na štrukturálne požiadavky múrov i obývateľnosť domu. Ukikabe vyriešil hneď niekoľko problémov. Blokuje nechcené pohľady z každého jedného poschodia susedného obytného domu. Obyvatelia domu však môžu aj napriek tomu vidieť vďaka vznášajúcej sa stavebnej konštrukcii nohy tých, ktorí sa blížia k pozemku – čo prináša pocit bezpečia. „Aj klimatizácia mizne za solídnou bielou plochou, na ktorej sa od rána do večera zrkadlí subtílna hra farieb oblohy. Takto dokumentuje ukikabe plynutie času,“ vysvetľuje Kawaguchi.

 

 AJ V INTERIÉRI

ovláda ukikabe bytovú štruktúru. Podlhovastá budova sa tiahne z východu na západ, pričom je rozčlenená medziposchodím. Dlhé pohľadové osi siahajú od obývacej izby a jedálne v hornej časti medziposchodia cez sklenené steny až po vnútorný dvor a bazén, nachádzajúci sa na veľkoplošne presklenej severnej strane budovy. „Zo všetkých miest domu vidno cez vyššie položené okná na koruny stromov.

Dom bol hotový na jar,

kedy si vietor na vnútornom dvore pohrával s lupeňmi kvetov broskyne. Keď som pozoroval túto krásu, zavial dovnútra príjemný vánok. V tom momente bolo v dome cítiť jar. Vizuálna krása je dôležitá. Ale komfort, ktorý cítite so zatvorenými očami – ten je nadovšetko - dodáva na záver Kawaguchi.

NADROZMERNÝ BYT


„Flat 40“ robí svojmu menu hneď dvojitú česť. Plochou stavbou aj významom tohto „bytu“. Pred susedmi sa dom vďaka vonkajšiemu múru, nazvanom ukikabe, uzatvára. Denné svetlo preniká dovnútra cez okenné priečelia na severnej strane a otvormi
v streche.